Hazánkban 2005-ben egy rendkívül fontos törvénymódosítás lépett érvénybe: tilos gyermeket megütni! Ennek ellenére a zéró toleranciának még 2020-ban is jelentős az ellentábora, amit elsősorban régi, rossz beidegződések és félreértések táplálnak. Erről is beszélgettünk Kovács Anna Sárával, az UNICEF Magyarország gyermekjogi szaktanácsadójával a Gyermekjogok világnapja alkalmából.
Bár Magyarország nem tartozik a veszélyeztetett országok közé, Ázsiában és Afrikában tömegével dolgoztatják a kiskorúakat embertelen körülmények között. De mi közünk nekünk ehhez több ezer kilométer távolságból? Több, mint gondolnák! – állítja Modla Zsuzsanna, az UNICEF Magyarország adományszervezési tanácsadója, akivel a lehetséges kiutakról és az összefogás erejéről beszélgettünk a világnap kapcsán.
„A gyerekek mindig megörülnek a gyerekjogi világnapon, amikor arról hallanak, mi mindenhez van joguk. Azt gondolom, a legfontosabb mind közül a biztonsághoz való jog. A gyermekjogok azt jelentik, hogy a fizikai, anyagi és lelki biztonságot biztosítjuk nekik” – fogalmazott Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár a gyermekjogok világnapja alkalmából tartott eseményen.
Idén először Gyermekek Világnapja címmel egy egész napos ingyenes eseményt szervez az UNICEF Magyarország november 20-án az Akvárium Klubban. Beszélgetések, neves szakértők, a gyermekek ügye mellett elkötelezett sztárok, játszósarok, expo és közösségi programok várnak minden érdeklődőt.
Vajon az a serdülőkorú gyermek, aki úgy nőtt fel, hogy kicsi kora óta minden lépését megörökítik és felteszik az internetre, milyen tudatossággal posztol majd a saját életéről? Erről kérdezte a csalad.hu Kovács Anna Sára szociológust, az UNICEF Magyarország gyermekjogi szakértőjét.