Egy kamaszlány útját egyengetni nem is olyan egyszerű, sokan félnek attól, hogy milyen konfliktusok terhelik majd a viharos tinédzseréveket. M. dr. Dulácska Csilla mentálhigiénés szakember maga is többgyermekes édesanya, aki célul tűzte ki, hogy segít az anya-lánya kapcsolatok elmélyítésében. Szerinte a legfontosabb, hogy a kishölgyek ráébredjenek: nőnek lenni igazi áldás, amelynek csodálatos gyümölcse születhet majd a jövőben.
Egy tinédzser életében a szexualitás és a nemiség megélése kényes téma, egyszerűen ciki róla beszélni a szülőkkel. Pedig a nyílt kommunikáció itt különösen fontos: nem szabad hagyni, hogy kamaszunk homokba dugja a fejét, amikor egészségének megőrzéséről van szó. Fridvalszki Nóra klinikai szakpszichológussal beszélgettünk az első nőgyógyászati vizsgálattal kapcsolatos szorongásokról.
Dr. Jekkel Gabriella endometriózisa miatt 10 évig küzdött az első gyermekáldásért, a második pedig öt éve várat magára. Serdülőkora óta átélt megpróbáltatásait egészen a kisfia születéséig papírra vetette azért, hogy a sorstársai erőt meríthessenek belőle, és sose adják fel.
Hazánkban évente 400 nő hal meg méhnyakrákban, és 1200 új megbetegedést regisztrálnak. A nők védelme érdekében térítésmentes ményakszűrés működik Magyarországon, a serdülő lányok pedig ingyenes HPV elleni védőoltásban részesülhetnek – összegezte az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
Ingyenesen hozzáférhető lesz az onkológiai centrumokban és a betegszervezeteknél az a könyv, amely 15 fejezetben, 252 oldalon, közérthető megfogalmazásban fogalja össze mindazokat az ismereteket, amelyeket az emlőrákkal szembesült betegeknek és hozzátartozóiknak tudniuk érdemes.