2017-12-13 19:00:00 Kinek szólnak a mesék? - Képmás-est

Elsősegélynyújtás cukorbetegeknek

Kerülhetünk olyan helyzetbe, amikor a közelünkben tartózkodó cukorbeteg hirtelen rosszul lesz. Mit kell ilyenkor tenni? A legtöbb ember megijed, pedig csak akkor tudunk hatékonyan segíteni, ha nem esünk pánikba. Hiszen a hirtelen kialakuló szövődményeknél laikusként is hathatósan tudunk elsősegélyt nyújtani.

Mit tegyünk a hipoglikémiás beteggel?

Amikor a vércukor hirtelen leesik (hipoglikémia), a beteg rosszul lesz. Hidegen verejtékezik, sápadt, remeg, fáj a feje, szédül, fáradt, gyenge, igen erős éhségérzete van, szapora a pulzusa, izgatott, esetleg hány, vagy hányingere van, és tudatzavar alakulhat ki. Ezek közül nem mindegyik jelenik meg, és a sorrend is egyéntől függ.


Hipoglikémia

Mindennapjainkban gyakran használjuk azt a kifejezést, hogy "leesett a cukrom". Az alacsony vércukorszint a szervezetben reakciók egész láncát indítja be. A fejfájás, szédelgés, a koncentrációképesség romlásának jelei mind utalhat az alacsony vércukorszintre.

A cukorbetegek megtanulják észrevenni saját hipoglikémiás tüneteiket, és kezdetben, amíg nincs tudatzavar, segíteni is tudnak magukon azzal, hogy a maguknál hordott szőlőcukor-tablettákból bevesznek néhányat. Van viszont olyan eset is, amikor olyan hirtelen alakul ki a tudatzavar, hogy a beteg önsegítésre képtelen.


Ilyenkor – ha még eszméleténél van –, és nyelni tud, nekünk kell megetetni, vagy feloldva megitatni a szőlőcukrot a beteggel. A szőlőcukor már a szájból elkezd felszívódni. Ezt követően kekszet vagy rostos levet, illetve tejet itathatunk vele, hogy az ezekben található összetett szénhidrátok lassabban, de emeljék a vércukorszintet.

Mit tegyünk, ha eszméletlen a beteg?

Az eszméletlen betegnek biztosítsunk mielőbb szabad légutat. Fektessük stabil oldalfektetésbe, vagy ha azt nem tudjuk kivitelezni, az oldalára vagy a hasára. Ügyeljünk arra, hogy az esetleges légúti akadály könnyen tudjon távozni a szájüregből.

Amennyiben már eszméletlen a beteg, vagy görcsöl, a mindig nála levő Glukagon injekciót kell beadni neki. Ezt egy narancssárga műanyag tokban szokták a cukorbetegek maguknál tartani. A fecskendőben elő van készítve az oldószer, mellette van a hatóanyagot tartalmazó porampulla.

Ennek a műanyag kupakját kell lepattintani, majd az oldószert a gumidugót átszúrva hozzáfecskendezni. Ilyenkor a por feloldódik. Ekkor visszaszívjuk az oldatot a fecskendőbe, azt légtelenítjük úgy, hogy a tűt felfelé tartva kinyomjuk belőle a levegőt, majd a test bármelyik izmába szúrva beadjuk a betegnek.

Az injekció után a tudat elkezd kitisztulni. Amikor már nyelésre képes a beteg, szájon át adunk neki cukrot a fentiek szerint. Ebben az esetben mindig értesítsük a mentőket és gondoskodjunk a kórházba szállításról.


Inzulin

Az inzulin a hasnyálmirigyből származik, ami közvetlenül a gyomor mögött elhelyezkedő, emésztőnedvet és hormonokat egyaránt termelő mirigy. A vérben keringő inzulin úgy viselkedik, mint egy kulcs, ami kinyitja azokat a mikroszkopikus kapukat, amelyeken a glükóz bejut a sejtekbe. Ebből következik, hogy az inzulin csökkenti a szőlőcukor szintjét a vérben. Ahogy a vércukorszint csökken, az inzulin felszabadulása is csökken a hasnyálmirigyből.


Miért alakulhat ki hipoglikémia?

Ilyen rosszullét több okból alakulhat ki. Ha a beteg az inzulin beadása után nem étkezett, későn étkezett, túl sok inzulint adott magának, kimerítő testmozgást végzett, rossz helyre, például izomba adta az inzulint, ahonnan gyorsabban szívódik fel.

Hipoglikémia kialakulhat a nem inzulinnal kezelt, 2. típusú cukorbetegségben szenvedő betegekben is.

Fontos tudni, hogy vannak olyan gyógyszerek, amik gátolják az összetett szénhidrátok bontását. Ezért az ilyet szedő betegek vércukoresésénél csak a szőlőcukor adása lesz hatásos (Glucobay). Ha ez nincs kéznél, 1 dl kólát (nem liget!) vagy 1 dl 100 százalékos narancslét itathatunk. Bizonyos gyógyszert (sulfanilurea) kapó betegeknél a Glukagon beadása tilos, de ez a gyakorlatban nem jön szóba, mert ezek a betegek nem hordanak magukkal ilyen készítményt.

A hipoglikémia ijesztő állapot, de az ettől való félelem nem szabad, hogy a diéta be nem tartására ösztönözze a cukorbetegeket. Ilyenkor ugyanis a késői szövődmények gyakoribbá válnak. Helyes inzulinadagokkal és étkezéssel a veszély csökkenthető.

Veszélyállapot a ketoacidózis is

A másik veszélyállapot a ketoacidózis. Ilyenkor a szervezetben a csökkent mértékű cukorlebontás következményeként ún. ketontestek szaporodnak fel, a szervezet elsavasodik. A ketoacidotikus beteg lehelete acetonszagú, hányhat, arca kipirult, szeme beesett, nyelve száraz, lepedékes.

A folyamat előrehaladtával a légvételek mélyülnek és szaporábbá válnak. Ezután tudatzavar lép fel, és végső esetben akár teljes anyagcsere-összeomlás is bekövetkezhet.

Ez a folyamat nem egyik pillanatról a másikra következik be, tehát, ha az elején beavatkozunk, a beteg nem kerül súlyos állapotba. Megelőzése a normális inzulin-cukor bevitelével lehetséges.

A cukorbeteg minden esetben adja be magának az inzulinját, és tartsa be az előírt diétát. Lázas megbetegedés idején igyon bőségesen, kerülje a zsírok fogyasztását, de a normális szénhidrátbevitelt biztosítani kell. Természetesen az inzulin beadása elengedhetetlen.

A szénhidrátbevitel ilyenkor gyümölcslevek formájában is történhet. Ha a hányás kialakul, és a szájon át való folyadékbevitel nem oldható meg, kórházi kezelés szükséges, ahol infúzió segítségével tartják fenn a szervezet egyensúlyi állapotát.

(webbeteg.hu)