1. Játsszunk kitalálósat! – „Barchoba”, „Ki vagyok én?”, „Amerikából jöttem”, vagy bármi más kitalálós játék, a feladat egymás gondolatainak a kifürkészése. Kettesben és nagyobb csapatban is jó szórakozás!

2. Betűzzünk! – Már a nagyóvodások is szeretnek betűs játékokat játszani. Mondjunk szavakat „A”-val, aztán az elhangzott szó utolsó betűjével, szótagjával. Milyen szavakban szerepel a „R” betű, és milyen állatot ismerünk, ami „K”-val kezdődik?

3. Ki lesz a csöndkirály? És kinek van farkasszeme? – Az ősrégi játékok sok helyzetben kisegíthetik a szülőket: váróteremben, előadáson, szülői értekezleten, vagy testvérkonfliktus esetén is. Előnyük – vagy hátrányuk –, hogy mindig hangos nevetés a vége…

4. Szőjünk együtt mesét! – Szóban vagy írásban is csodaszép időtöltés ez, mert a gyermekek fantáziája különleges történeteket teremt, és jó, ha ennek legalább néha-néha részesei lehetünk. Ha szóban készül a közös mese, mondatonként átadhatjuk a mesélés jogát a társunknak. Írásban egy papír is szükséges, amire a kezdőmondatot ráírjuk, aztán a soron következő játékos titokban hozzáfűzött mondatait harmonika-szerűen mindig lehajtunk. A teljes mesét csak akkor halljuk meg, amikor betelt a papír.

5. Rajzoljunk együtt! – A meseszövéshez hasonlóan közös rajzot is készíthetünk, ekkor vonalanként váltogassuk az alkotót. Igazán vicces játék az is, amikor kemény alátéttel a fejünkön kell rajzolnunk, mondjuk egy házat. Egyáltalán nem egyszerű mutatvány, érdemes kipróbálni!

6. Kő, papír, olló – A játék sok országban hódít, mert egyszerű, gyors, de izgalmas. A kő-ököl legyőzi az ollót, a tenyér-papír becsomagolja a követ, a kétujjas olló pedig elvágja a papírt. A játék során egymásról is sokat tanulhatunk, kicsik és nagyok is azonnal lendületbe jönnek.

7. Bújócska, fogócska – Nemcsak a szabadban, hanem a lakásban is játszható mindkét klasszikus, utóbbira persze egyedi szabályokat kell alkalmazni, például négykézlábas, vagy pókjárásos változatot. A bújócska és a fogócska a legkisebbek örök kedvence, de nagyokkal is próbáljuk ki őket: a gyermekeink hihetetlen praktikus búvóhelyeket mutatnak majd nekünk – ide rejthetjük váratlan vendégség esetén az útban lévő holmikat…

8. Rejtsük el! – A klasszikus hideg-meleg játékban valamit elrejtünk, hogy aztán a játszótársunknak meg kelljen találnia. Feltűnés nélkül gyakorolhatjuk közben a gyerekekkel a tájékozódást, a térlátást, a viszonyítást, de egy-egy trükkösebb rejtéssel jól meg is lehet viccelni a másikat…

9. Ugrándozzunk! – A sokak által szeretett ugróiskola a lakásban vagy az udvaron, padlón, kövön vagy betonon is játszható. Az egyetlen feladatunk, hogy jelöljük ki a pályát – ami a gyerekek korosztályától függően lehet egyszerűbb vagy bonyolultabb –, és egy lapos kő, bot vagy gomb segítségével kezdjünk ugrálni! A játékot a szülők is élvezni fogják, a gyerekek meg annál inkább!

10. Én vagyok az óriás! – Az ágyon való összebújás legaranyosabb játékos lehetősége, amikor egyikünk az óriás, aki véletlenül – miközben óvatlanul helyezkedik, és ráfekszik a másikra –, elalszik. Innentől az alvó óriás nem tud megmozdulni, az alatta rekedt „szegény” alak pedig megpróbál kiszabadulni a rabságból. Édes kis erőlködések, tettetett indulatok, és hatalmas nevetés kíséri a játékot. A legaranyosabb rész persze az, amikor a „nehéz, hároméves óriás” miatt nem tud anya megmozdulni…

(fotó: Shutterstock)